Ploomipuu istikud

Istikute hinnad:

I valik 15.- €/tk

II valik 12.- €/tk

III valik 8.- €/tk

 

’Ave’ 

Tugevakasvuline, püramiidja võraga ja keskmise talvekindlusega Eestis aretatud sort. Viljad suured, ümarad, lillakaspunase värvusega, viljaliha valkjaskollane, hapukasmagus, keskmise tihedusega, luuseeme kergesti eralduv. Viljad valmivad augusti lõpul-septembri algul, hea lauaploom. Sort on hea haiguskindlusega, isetolmlev, kuid tolmuandjateks sobivad ka sordid ’Emma Leppermann’ ja ’Edinburgh’ (’Duke of Edinburgh’) ning on hea tolmuandja teistele ploomisortidele.  

 

’Emma Leppermann’

Kehvapoolse talvekindlusega, keskmisekasvuline, Saksamaalt pärit üsna hilise kandeaja algusega ploomisort. Viljad suured, ümarad, roosad, viljaliha kollane, tihe, päris magus, luuseeme lahtine. Viljad valmivad augusti keskpaiku, kohe söömiseks, või hoidisteks. Sort on isetolmleja ja saagikas, saagikust tõstavad sordid ’Edinburgh’ (’Duke of Edinburgh’) ja ’Ave’, on heaks tolmuandjaks teistele ploomisortidele, haiguskindlus keskmine.

 

’Kihelkonna’ 

Keskmisekasvuline, veidi laiuva võraga ja väga hea talvekindlusega Eestimaine sort. Viljad üsna suured, ovaalsed, pruunikaspunase värvusega, viljaliha rohekaskollane, pehme ja vürtsikas, luuseeme lahtine. Viljad valmivad pigem septembri II poolel olles üsna hilise valmimisajaga, hea lauaploom ja sobiv moosi ning kompoti valmistamiseks. Sort on iseviljuv, saagikas ja hea tolmuandja hilisema õitsemisega sortidele nagu  näiteks ’Liivi kollane munaploom’, ’Polli munaploom’ jt., hea haiguskindlusega.

 

’Liisu’

 Püstjavõraline ja keskmisekasvuline, enam-vähem piisava talvekindlusega Eestis aretatud sort. Viljad on suured, veidi piklikud, punakaslillad, viljaliha kollane, keskmise tihedusega, mahlane ja magus, lahtise luuseemnega. Viljad valmivad augusti I poolel, hea lauaploom ja sobiv hoidiste tegemiseks. Sort vajab tolmuandjat, head tolmuandjad on ’Ave’, ’Emma Leppermann’ ja ’Edinburgh’ (’Duke of Edinburgh’), on saagikas ja keskmise haiguskindlusega.  

 

’Liivi kollane munaploom’

Püstja, laiuva võraga ja pigem tugeva kasvuga talvekindel sort, mille päritolu on ebaselge. Viljad keskmise suurusega, veidi ovaalsed, varre suunas aheneva tipuga, kollased, kaetud heleda vahakirmega, viljaliha rohekaskollane, magus, ja mahlane, lahtise luuseemnega. Viljad valmivad august-september, hea lauaploom ja sobiv hoidisteks, märjal sügisel kipuvad viljad lõhenema. Sort vajab hilist tolmuandjat, selleks sobivad sordid on ’Märjamaa’, ’Kihelkonna’, ’Noarootsi punane’, ’Oullinsi renklood’ või ka kreegipuu (Prunus domestica subsp. insititia), haiguskindlus kehvapoolne.

 

’Märjamaa’ 

Pigem tugevakasvuline, laiuva võraga, hea talvekindlusega Eesti sort. Viljad ümarad, väiksemad, rohekaskollased, pruunika kattevärvusega, viljaliha rohekaskollane, pehme, mahlane ja magushapu, luuseeme raskesti eralduv, paksu viljakestaga. Viljad valmivad septembri keskpaiku, sobivad hoidiste valmistamiseks. Sort on isetolmleja ja hea tolmuandja hiljem õitsevatele sortidele, üsna haiguskindel.

 

’Renklod Haritonovoi’ 

Tugevakasvuline, püstja, hõreda võraga, talvekindel Venemaal aretatud sort. Viljad suured, ümarad, tumelillad, kaetud tugeva vahakirmega, viljaliha rohekaskollane, tihe ja meeldivalt hapukasmagusa, vürtsika maitsega, luuseeme poollahtine. Viljad valmivad septembri I poolel, sobides hästi lauaploomiks ja hoidisteks. Sort on isetolmlev, väga saagikas ja hea haiguskindlusega. 

 

’Suhkruploom’

Keskmisekasvuline, püstja võraga ja üsna kesise talvekindlusega Eestis aretatud sort. Viljad väiksemapoolsed, piklikud, veidi lapiku kujuga, tumelillad, kaetud tugeva vahakirmega, viljaliha kollakasroheline, mahlane ja hapukasmagus, luuseeme lahtine. Viljad valmivad augusti keskpaiku,  kasutatakse nii lauaploomina kui hoidisteks. Sort on osaliselt iseviljuv, head tolmuandjad on sordid ’Victoria’ (’Queen Victoria’), ’Emma Leppermann’ ja ’Wilhelmine Späth’, saagikas ja keskmise haiguskindlusega.

 

’Victoria’ (’Queen Victoria’)

         Kehvapoolse talvekindlusega, keskmisekasvuline, laiuva võraga Inglismaal aretatud sort. Viljad suured, munajad kuni munajasovaalsed, roosakaspunased, viljaliha kollane, tihedam, mahlane ja vürtsikasmagus, luuseeme lahtine. Viljad valmivad augusti lõpupoole-septembris, on head lauale ja hoidisteks. Sort on isetolmleja ja hea tolmuandja teistele sortidele, haiguskindlus kesine, jahedatel suvedel ei taha viljad hästi valmida.

 

’Vilmitar’ 

Püstjavõraline ja keskmise kasvuga ning piisava talvekindlusega Eestis aretatud sort. Viljad keskmise suurusega, ümarad, kollased, roosaka kattevärvusega, viljaliha tumekollane, pehme, mahlane ja aromaatne, aprikoosi maitsega, luuseeme üsna kinnine. Viljad valmivad augusti keskpaiku, on head lauale ja hoidisteks. Sort on osaliselt isetolmlev, head tolmuandjad on ’Emma Leppermann’ ja ’Edinburgh’ (’Duke of Edinburgh’), hea haiguskindlusega, pole eriti saagikas.

Lisaks müügil sordid:

‘EDINBURGH’

‘KADRI’

‘KUBANSKAJA KOMETA’

‘MARA’

‘RENKLOD JENIKEJEVA’