FLORIST

Floristi töös saavad kokku loomingulisus, taimede tundmine ja hea suhtlemisoskus. Florist valmistab ette taimmaterjali ja hooldab taimi; valmistab lilleseadeid (sh ruumidekoratsioone), korraldab lillede ja lilleseadete müüki ning suhtleb klientidega. Floristi töö on vaheldusrikas, sündmuste ja tähtpäevade lähenedes sageli ka pingeline.

Floristi töö eeldab iseseisevust, loomingulisust, head värvi- ja proportsioonitaju, ruumilist kujutlusvõimet, käsitööoskust, pingetaluvust, oskust suhelda klientide ja kolleegidega ning pidevat enesetäiendust.

Floristi põhilised tööülesanded

• taimmaterjali ettevalmistamine, hooldamine ja säilitamine
  • lilleseadete valmistamine erinevateks sündmusteks ja tähtpäevadeks, sh dekoreerimistööd
  • müügitöö korraldamine ja organiseerimine
  • müümine ja kliendi nõustamine kaupade sortimendi, hooldusnõuete, kasvutingimuste, säilitamise ja lilleseadeteenuste pakkumisel

Floristi põhilised töövahendid

• lõikevahendid: noad, aia- ja oksakäärid, saed, näpitsad, tangid
  • kinnitusvahendid: teibid, traadid, plastvahutooted, liimid, sidumispaelad
  • dekoratiivsed abimaterjalid: pakkematerjalid ja -vahendid (nt paelad, kangad, nöörid), anumad, värvid, leheläige
  • elektrilised tööriistad: trell, liimipüstol
  • aiandustarvikud: kärud, kastekannud, labidad, rehad, kühvlid, veepritsid
  • elektroonilised töövahendid: kassa, makseterminal, arvuti, telefon
  • muud töövahendid: koristusvahendid

Võimalused tööturul

Florist leiab tööd lillekaupluses, aianduskeskuses, lillede edasimüügiga tegelevates hulgiladudes või vabakutselise floristina. Ta on saanud ettevalmistuse oma ettevõtte loomiseks.

Floristiks Räpina Aianduskoolis

Räpina Aianduskool on ainus ametikool Eestis, kus saab floristi eriala õppida nii statsionaarses kui mittestatsionaarses õppes.

• õppetöö toimub kaasaegsetes õppeklassides ja õppekasvuhoones;
  • erialaõpetajateks on tunnustatud floristid;
  • osalemine kutsemeistrivõistlustel Eestis (nt Noor Meister) ja välismaal (nt EuroSkills, WorldSkills);
  • praktika kohalikes lillesalongides ja -poodides;
  • välispraktika Erasmus+ õpirändeprojekti kaudu;
  • kooli õppeaed liigirikaste taimekollektsioonidega ja lillepõlluga;
  • õppijate vajadusi ning konkurentsivõimet toetavad valikmoodulid, nt fotograafia, ikebana, etnograafiline taimeseade;
  • õpingute jätkamise võimalused kõrgkoolis.

Viited

Õppekava (vt Florist, tase 4) Kutsestandard