Keskkonnaspetsialist

Keskkonnaspetsialisti põhilised tööülesanded

• säästva ja jätkusuutliku looduskasutuse korraldamine
  • keskkonnajärelevalves osalemine
  • keskkonnateadlikkuse edendamine – loodushariduse propageerimine
  • keskkonnateadlikkuse koordineerimine – keskkonnaalaste tegevusjuhiste koostamine, analüüsimine ja planeerimine, keskkonnauuringute läbiviimises osalemine
  • keskkonnaalane nõustamine – keskkonnalubade taotluste koostamine
  • keskkonnamõjude hindamine – jäätmekäitlus, veemajanduse analüüsimine ja planeerimine

Keskkonnaspetsialist töötab nii kontoris (nt tegevuslubade andmine) kui välitingimustes (nt keskkonnajärelevalve jms). Väga oluline on keskkonnaalase seadusandluse tundmine. Töö eeldab pingetaluvust, head suhtlemisoskust, täpsust, otsustus- ja vastutusvõimet, analüüsi- ja algatusvõimet. Keskkonnaspetsialist on usaldusväärne, kohusetundlik ja armastab loodust.

Keskkonnaspetsialisti põhilised töövahendid

• arvuti, telefon, GPS-seadmed
  • kaardirakendused ja infosüsteemid
  • looduses liikumiseks vajalikud abivahendid ja tööriistad
  • erinevad sõidukid, vajadusel spetsiaaltehnika

Võimalused tööturul

keskkonnaspetsialist riigiasutustes (Keskkonnaamet, Riigimetsa Majandamise Keskus), kohalikus omavalitsuses või keskkonnakasutusega seotud ettevõttes

Keskkonnaspetsialistiks Räpina Aianduskoolis

• ainus kutseõppeasutus Eestis, kus on võimalik keskkonnakaitset õppida tasemeõppes
  • õppetöö toimub kaasaegselt sisustatud õppeklassides
  • erialaõpetajateks tunnustatud ja valdkonnas töötavad spetsialistid
  • rohkesti õppekäike valdkonna ettevõtetesse ja loodusesse
  • võimalus praktiseerida välismaal (Erasmus+ õpiränne)
  • õppijate vajadusi ning nende konkurentsivõimet toetavad valikmoodulid, nt keskkonnakaitselised projektid, ulukibioloogia ja jahindus, regionaalplaneerimine
  • võimalus omandada B-kategooria sõiduki juhtimisõigus
  • õpingute jätkamise võimalused kõrgkoolis (nt Eesti Maaülikool)

Viited

Õppekava (vt Keskkonnakaitse, tase 5)

Keskkonnakaitse eriala vilistlased Elis Sepp, Marek Järvikki ja Indrek Sarapuu arutlevad: keskkonnakaitse eriala avab elus uusi tahke ja võib kujuneda väärt elukutseks.

Keskkonnakaitse: otse koolipingist erialasele tööle. Sandra Tšarnetskil mängis suurt rolli praktika Keskkonnainspektsioonis.