AEDNIK

Aednik on inimene, kes armastab loodust ning, kellel jätkub hoolt ja püsivust puu- ja köögiviljade või lillede, puude ja põõsaste eest hoolitsemiseks. Aednik tegutseb kõikides aianduse valdkondades – lillekasvatuses, köögiviljanduses, puuviljanduses, puukoolis, haljasaladel ja mujal, kus midagi kasvab.

Aedniku töö eeldab valmisolekut töötada välitingimustes, vajadusel ka puhkepäevadel. Suurem osa tööst tuleb teha kevadest sügiseni – siis kui on taimede kasvuperiood. Töö eeldab iseseisvust, loomingulisust, füüsilist vastupidavust, pinge- ja keskkonnataluvust, vastutus- ja otsustusvõimet, masinate ja seadmete kasutamise oskust.

Aedniku põhiülesanded

• külvab, istutab ja hooldab (sh rohib, väetab, teeb taimekaitset) aiakultuure;
  • valmistab ette külvi- ja istutuspinna;
  • koristab, säilitab ja valmistab müügiks ette saagi või toodangu;
  • paljundab taimmaterjali ja kasvatab istikud;
  • rajab ja hooldab lillepeenraid, muru ja haljasalasid.

Aedniku põhilised töövahendid

• aiandustarvikud: substraadid, potid, väetised, taimekaitsevahendid, aianduslikud pakke- ja kattematerjalid;
  • toestusvahendid, multšid, kärud, labidad, rehad, kühvlid, mitmesugused lõikevahendid ja muud tarvikud;
  • masinad ja seadmed: traktorid, mullaharimisriistad, külvi- ja istutusmasinad, väetisekülvikud, taimekaitsepritsid, saagikoristusmasinad, niidukid, trimmerid, mootorsaed, hekilõikurid, laadurid;
  • kastmissüsteemid ja kasvuhooneautomaatika.

Aednikuks Räpina Aianduskoolis

Räpina Aianduskoolis saab aednikuks õppida nii statsionaarses (päevases) kui ka mittestatsionaarses õppevormis.
Aedniku erialale kandideerijal on vastavalt eelnevale haridusele ja kogemusele võimalus valida nelja erineva taseme vahel: 2. taseme abiaednik, 3. taseme nooremaednik, 4. taseme aednik või 5. taseme meisteraednik, spetsialiseerumised iluaednik, köögiviljakasvataja, puuviljakasvataja. Õppetöö sihiks on õppijate ettevalmistamine tööks kaasaegsetes aianduslikes tootmisettevõtetes.

• õppetöö toimub kaasaegsetes õppeklassides ja õppekasvuhoones;
  • erialaõpetajateks on valdkonna tunnustatud spetsialistid;
  • kooli õppeaed liigirikaste taimekollektsioonidega;
  • praktika kohalikes aiandusettevõtetes;
  • välispraktikad Erasmus+ õpirändeprojekti abil;
  • õppijate vajadusi ning nende konkurentsivõimet toetavad valikmoodulid, nt alternatiivtootmine (mesindus, seene- ja viinamarjakasvatus), maheviljelus, väikeaia kujundamine;
  • osalemine rahvusvahelistel kutsemeistrivõistlustel (nt Horti Challenge);
  • taimekaitsetöötaja tunnistus vastavalt taimekaitseseadusele;
  • õpingute jätkamise võimalused kõrgkoolis (nt Eesti Maaülikool).

MEISTERAEDNIK 5. tase

• Tegutsev aianduse spetsialist saab Räpina Aianduskoolis ennast täiendada meisteraedniku iluaianduse, köögiviljakasvatuse ja puuviljakasvatuse erialal. Koos õpivad iluaianduse, köögiviljakasvatuse ja puuviljakasvatuse meisteraednikud. Spetsialiseerumine toimub läbi individuaalse projekti ehk läbi iseseisva praktika.
  • Õppetöö kestab 1 aasta, mille jooksul tehakse väiksemaid ühisprojekte ning üks suur individuaalne projekt, mis on ühtlasi ka õpilase iseseisev praktika.
  • Meisteraedniku õppes rakendatakse tänapäevaseid õppemeetodeid. Õppes kasutatakse meeskonnatööd, iseseisvat tööd ja projektõpet. Õppetöö üks osa on ka tehtud tööde analüüs.
  • Kuna meisteraedniku õppega alustaja on eriala spetsialist, kellel on vähemalt 4 aastane erialane töökogemus, on õppes rõhk enesearengul, juhtimisoskusel, planeerimisoskusel ning meeskonnatööl.
  • Terve õppeaasta jooksul on õpilasel mentor, kes toetab ja juhendab teda õppetöös. Õppesessioonide vahelisel ajal toimuvad mentoriga veebikohtumised MS Teamsi kaudu.
  • Meisteraedniku õppekavale õppima asudes tuleb õpilasel sooritada praktika 520 tunni ulatuses. Praktika jagune ettevõttepraktikaks ja iseseisvaks praktikaks ehk individuaalseks projektiks. Ettevõttepraktika koosneb omakorda välispraktikast ja juhtimispaktikast.
  • Meisteraedniku õpe lõpeb individuaalse projekti sooritamise ja kaitsmisega ning 5. taseme kutseeksamiga, milleks on 5. taseme kutse kompetentside tõendamine Eesti Aiandusliidule. Kutse väljastatakse viieks aastaks.

Viited

Õppekava (vt Aednik, tase 4, Nooremaednik, tase 3, Abiaednik, tase 2).

ET