Õunapuu istikud

Viljapuu istiku hind 19€

Suvesordid

’Krügeri Tuviõun’

Eestis tuntud sort, millel kooniline võra, püstjad oksad ja kehvapoolne talvekindlus. Viljad koonilised, kollakasvalged, päikese poolt joonelise roosa punaga, magushapuka maitsega, hea lauaõun. Viljad valmivad augusti lõpupoole ja säilivad 2…3 nädalat. Varase viljakandvusega kuid ebastabiilse saagikusega, vastuvõtlik kärntõvele.

‘Maikki’

Soomest pärit rahuldava talvekindlusega suveõun. Vili keskmise suurusega kuni suur, punane. Viljaliha meeldivalt hapukas ja aromaatne, tolmuandjaks teised õunasordid. Saagikas ja hakkab varakult viljuma, sobib lauaõunaks.

’Pervõi Saljut’

Keskmisekasvuline, külmakindel sort. Vili keskmise suurusega munajasümar, kollane, magushapu maitsega, sobides mahlaõunaks ja hoidisteks, säilivus rahuldav.

 

’Pirja’

Soomes aretatud mõõduka kasvu ja hea talvekindlusega väga varakult valmiv suveõun. Viljad väiksemad, lameümmargused, kollane kattevärvus kaetud punase triibustikuga. Viljaliha pehme, meeldiva aromaatse hapuka maitsega, valmib juba juuli lõpus, 1…2 nädalat varem kui ’Valge Klaarõun’. Hea lauaõun, säilides 1…2 nädalat. Varase viljakandvusega, saagikas, puuduseks vastuvõtlikkus kärntõvele.

’Suislepp’

Eesti sort, arvatavalt XVIII sajandist, mitte väga vara valmiv tugevakasvuline ümaravõraline suvesort. Viljad ümarad, keskmise suurusega, punapõsised, laiguti roosaka viljalihaga, mahlased, valmides augusti lõpuks. Puudusteks viljade ebaühtlus.

 

’Valge Klaarõun’ (’Yellow Transparent’; ’Papirovka’)

Ümaravõraline, keskmisekasvuline, üsna talvekindel sort, milline pärineb suure tõenäosusega Baltikumist ja peetakse Põhjamaade parimaks suveõunaks. Puu on saagikas, hakates noorena viljuma. Vili suurepoolne, kaaluga 80…130 g, ümarkoonilise kuju ja märgatavate kantidega, kollakasvalge, viljaliha mahlakas ja magushapu, muutudes ülevalminult seest läbipaistvaks. Valmib augustis, sobib lauaõunaks, mahlaks, moosiks ja kompotiks. Vastuvõtlik kärntõvele, hea tolmuandja teistele sortidele, tolmuandjaks sobivad sordid ’Antonovka’, ’Tartu Roosõun’ ja ’Suislepp’.  

Sügissordid

’Auksis’

XX sajandi keskpaigas aretatud laiümara võra ja hea talvekindlusega sort Leedust. Viljad ümarad, punase kattevärvusega, kollakas viljaliha hapumagus ja mahlane. Viljad valmivad septembri I poolel, säilivad kaua, heades tingimustes kuni märtsikuuni. Sort on varaviljuv ja saagikas, puuduseks kärntõve esinemine.

’Katja’

Madalakasvuline, hea talvekindlusega rootsi sort. Viljad keskmise suurusega, kaetud tugeva punase kattega, viljaliha hea hapukasmagusa maitsega. Viljad valmivad septembri I poolel ja säilivad aastavahetuseni, hea laua- ja mahla- ning kompotiõun. Sort on varaviljuv, saagikas ja hea haiguskindlusega.

’Koit’

Tugeva laiuva võraga talvekindel Eestis aretatud sort. Viljad ümarad, keskmise suurusega, valkjaskollased, roosakatäpilise kattevärvusega, viljaliha kollakasvalge, magushapu ja mahlane. Viljad valmivad septembri I poolel, säilivad kuni aastavahetuseni. Hea laua-, mahla, kompoti ja kuivatamise õun. Hilise viljakandvuse algusega, vanemas eas saagikad, vastupidavus haigustele keskmine.

’Kovalenkovskoje’

Keskmisekasvuline, üsna tiheda võraga ja keskmise talvekindlusega Valgevenest pärit sort. Viljad munajad, keskmise suurusega, pruunikaspunase kattega, viljaliha magus ja mahlane. Viljad valmivad septembri I poolel, säilivad mitme kuu jooksul, hea lauaõun. Varaviljuv ja saagikas, hea haiguskindlusega.

’Krameri Tuviõun’

Veidi rippoksalise võraga ja tagasihoidliku külmakindlusega Eestis XX sajandi I poolel aretatud sort. Viljad ebaühtlase kuju ja suurusega, kollakasrohelised nõrga punaka kattevärvusega, viljaliha vürtsikas ja mahlane. Viljad valmivad järk-järgult alates septembrist ja säilivad kuni aastavahetuseni, hea mahlaõun, samuti kuivatamiseks ja lauale. Varaviljuv ja regulaarse saagikusega, hea haiguskindlusega.

’Krista’

Eestis aretatud keskmise talvekindlusega väheldane, ümaravõraline sort. Viljad keskmise suurusega, ümarad, kollakad, kaetud osaliselt punaka kattega, viljaliha kollakasvalge, magushapu ja mahlane. Viljad valmivad septembri I poolel ja säilivad heades tingimustes kuni kevadeni. Hea laua- ja mahlaõun, hakkab varakult kandma, hea haiguskindlusega.

’Lembitu’

Tugevakasvuline, ümara võraga keskmise talvekindlusega Eestis aretatud sort. Viljad suurepoolsed, laikoonilised, rohekaskollased, päikesepoolne põsk punakatriibuline, viljaliha kollakasvalge, üsna tihe, magushapu. Viljad valmivad septembris, säilivad mõned kuud, hea lauaõun. Sort on varaviljuv, saagikas, vähese haiguskindlusega, kimbutavad viljapuu-seenvähk ja kärntõbi.

’Liivi Kuldrenett’

Keskmisekasvuline, mitte väga hea talvekindlusega teadmata päritolu populaarne õunasort Eestis. Viljad väiksemapoolsed, ümarad, kollased, vahel ka punaka põsega, viljaliha tihe, kollakasvalge, magusamaitseline, ülevalminult klaasjas. Valmib septembri I poolel, säilib heades tingimustes kevadeni. Hea laua- ja kompotiõun, sort on varaviljuv ja hea kandvusega, haiguskindel, liigniiskes kasvukeskkonnas võib nakatuda viljapuu-seenvähki.

’Melba’

Keskmisakasvuline, hõreda ümara võraga talvekindel sort Kanadast. Viljad keskmise suurusega , ümarad, rohekaskollased, karmiinpunase põsega, viljaliha valge, aromaatne, mahlane ja vürtsikas. Viljad valmivad septembris ja säilivad paar kuud. Hea sort keedisteks, kompotiks, mahlaks ja kuivatamiseks. Sort on varase viljakandvusega, viljakas, üsna vastuvõtlik puuviljamädanikule ja kärntõvele.

’Sügisdessert’

Eestis aretatud keskmise suurusega laiuva võra ja tagasihoidliku talvekindlusega varakult viljuma hakkav sort. Viljad suured, ümarad kuni ümarmunajad, 95…120 g, rohekad, kaetud osalise punaga, viljaliha  vürtsikas ja hapukasmagus. Viljad valmivad septembri I poolel, säilivad 4 kuni 6 nädalat, sobivad laua- ja mahlaõunaks, ka kuivatamiseks ja kompotiks. Puuduseks nakatumine puuviljamädanikku ja kärntõppe, saagikus hea.

’Tiina’ 

Tugevakasvuline, hõredama võra ja hea talvekindlusega Eestis aretatud sort. Viljad suurepoolsed, munajad, rohekaskollased, osaliselt punaka kattega, viljaliha tihedapoolsem, valge, mahlane ja magus. Viljad valmivad järk-järgult septembris, säilivad kuni aastavahetuseni. Hea lauaõun, sort on varaviljuv ja saagikas, haiguskindlus üle keskmise, ebasoodsail aastail võib nakatuda kärntõppe.

 

Talisordid

’Alesja’

Keskmise kasvuga ja hea talvekindlusega Valgevenes aretatud sort. Viljad üsna suured, lameümarad, suuremat osa viljast katmas punane kattevärvus, viljaliha valge, mahlane ja magushapukas, viljad kaetud vahakirmega. Viljad valmivad septembri II poolel, söögikõlblikud alates detsembrist, säilivad veebruari-märtsini, hea laua- ja mahlaõun. Saagikas ja keskmise haiguskindlusega sort.

’Antei’

Valgevenes aretatud sort, millel on keskmise suurusega või suuremapoolsed (200-250 gr) ümarkoonilised, vaarikpunase kattevärvusega viljad. Viljaliha rohekaskollane, kore, magushapu, mahlane viljad säilivad veebruari-märtsini.

Puu keskmise kasvutugevusega, hõredama võraga, varaviljuv, saagikas ja talvekindel, kärntõvesse nakatub vähe.

’Beforest’

Kiirekasvuline, hea talvekindlusega Kanadast pärit sort. Viljad suured, lameümarad, kaetud lillakaspunase kattevärvusega, paksukoorelised, viljaliha õrn, aromaatne, hapuka maitsega. Viljad koguda septembri lõpul või oktoobri algul, säilivad veebruarini, hea lauaõun. Sort on varase kandvusega, hea haiguskindlusega, saagikas.

’Cortland’

 Keskmisekasvuline, rippoksalise võraga ja hea talvekindlusega eelmise sajandi algusest pärit sort USA-st. Viljad suured, ümarad, tumepunase kattevärvusega, viljaliha valge, magushapu ja mahlane. Viljad valmivad ühtedena viimastest taliõunte seas ehk siis septembri lõpus, oktoobri alguses, säilivad kevadeni, hea laua-, mahla- ja kompotiõun, sobiv ka kuivatamiseks. Sort on keskmises saagikusega, puuduseks nakatumine kärntõppe. 

’Katre’

Keskmise kasvuga ja hea talvekindlusega eelmise sajandi lõpukümnenditel aretatud Eesti sort. Viljad pigem suured, ümarad, rohekaskollased, enamus vilja pinnast kaetud punaka kattevärvusega ja vahakihiga, viljaliha rohekasvalge, tihe ja magushapu maitsega Viljad valmivad septembris, koguda tasuks oktoobri algul, siis säilivad paremini ja heades tingimustes kuni maikuuni, hea lauaõun. Hea saagikuse ja haiguskindlusega.

’Kikitriinu’

Keskmisekasvuline ümaravõraline, hea talvekindlusega Eestis eelmise sajandi lõpupoole aretatud sort. Viljad üsna suured, laimunaja kujuga, kaetud osaliselt roosaka kattavärvusega, viljaliha rohekasvalge, tihe, vürtsikasmagus, mahlane. Viljad valmivad septembris, söögikõlblikud alates oktoobrist, säilivad veebruarini, hea lauaõun.  Sort on hea saagikuse ja haiguskindlusega.

‘Ligol’

Aretatud Poolas sortide ‘Linda’ ja ‘Golden Delicious’ ristamise teel. Vili on suur kuni väga suur, ümarkooniline, osaliselt kaetud karmiinpunase punaga, viljaliha on eriti mure, mahlane, intensiivse aroomiga, magushapu. Viljad säilivad 5-6 kuud. Puu on keskmise kasvutugevusega, tugeva ja tiheda võraga, saagikas, keskmise külma- ja kärntõvekindlusega.

’Liivika’

Keskmise kasvuga, tugevaoksine, hea talvekindlusega Eestis aretatud ja selle sajandi alguskümnendil nime saanud sort. Viljad munajaskoonilised, tömbitipulised, keskmise suurusega, rohekaskollased ja laiguti paikneva roosaka kattevärvusega, viljaliha rohekasvalge ja tihe, magushapu. Viljad valmivad septembris, söögikõlblikud alates oktoobrist, säilivad märtsini, hea laua- ja kompotiõun. Sort on varaviljuv, hea haiguskindlusega, saagikas.

‘Talvenauding’

Eestis aretatud  talisort, aretajaks Aleksander Siimon. Õun on koonilise kujuga, tugevate kantidega, keskmine suurus 90–130 g. Kollase põhivärvusega viljakest on tumedatriibulise punaga. Viljaliha tihe, rohekasvalge, magushapu, erilise vürtsika maitsega, sobides mahla ja siidri valmistamiseks, viljad säilivad veebruarini. Puu on mõõduka kasvutugevusega, varajase viljakandealgusega ja väga saagikas, talve- ja haiguskindlus hea.

’Veteran’

Keskmisekasvuline üsna hea talvekindlusega sort eelmise sajandi II poolelt Venemaalt. Viljad suured, ümarkoonilised, rohekaskollased, punakate triipudega, viljaliha on valge, magushapu ja väga mahlane, viljad kaetud sinaka vahakirmega. Viljad valmivad septembri II poolel ja säilivad märtsini. Sort on varaviljuv, saagikas ja hea haiguskindlusega, vähesel määral võib esineda kärntõbe.

 Muud õunasordid

’Ola’

Tegemist on Poolas aretatud talvekindla dekoratiivõunapuuga, milline kasvab kuni 5 m kõrguseks keraja võraga puuks. Lehed puhkedes purpurrohelised, hiljem rohelised, õisikud suured, roosad, õitsemine väga rikkalik, olenevalt kevadest mais-juunis umbes 2 nädala jooksul. Viljad kuni 3 cm läbimõõdus, hõõguvpunased, jäävad puule kuni talve tulekuni, võib tarvitada söögiks. 

’Salla’ 

Eelmise sajandi keskpaigas Eestis aretatud hea talvekindlusega sügissort. Viljad laiümarad kuni munajad, kaaluvad umbes 10 gr, kollakasvalged, harva minimaalse kattepunaga, viljaliha valge, tihe, hapukasmagus kuni magus. Viljad valmivad septembris ja säilivad kuni novembrini, hea salati ja kompotiõun. Sort on saagikas ja hea haiguskindlusega. 

 

LISAKS MÜÜGIL:

‘ANTONOVKA’

‘DELIKATESS’

‘EERIKA’  

‘KALLIKA’  

‘KARAMBA’

‘KASPER’ 

‘KATRE’

‘KONFETNOJE’ 

‘KRASNOJE RANNJEJE’

‘KRÜGERI TUVIÕUN’

‘KUKU’

‘MAADLA SUVEÕUN’

‘MARTSIPAN’

‘PÄRNU TUVIÕUN’ 

‘SINAP ORLOVSKI’

‘SÜGISJOONIK’

‘TAAVI’ 

‘TALLINNA PIRNÕUN’

‘TARTU ROOSÕUN’