PRAKTIKA


Praktika on õppekava põhiõpingute osa, mille ajal täidab õppija töökeskkonnas praktikajuhendaja juhendamisel eesmärgistatud töö- ja õppeülesandeid.
Praktikamoodulid toetavad nii kutsepädevuse kui ka võtmepädevuste kujunemist. 
Kooli praktikakorralduse põhimõtted sätestab Räpina Aianduskooli praktikakord.  

PRAKTIKA

STATSIONAARNE ÕPE

Ettevõttepraktika

mahtu vaata õppekavast;
toimumise aegu õppetöögraafikust.

MITTESTATSIONAARNE ÕPE

Iseseisva ja ettevõttepraktika

mahtusid vaata õppekavast;
teostamise aeg omal valikul
terve õppeaja jooksul.

Praktikakorraldus

Sinu aeg eesmärkide sõnastamiseks, kokkulepete sõlmimiseks ja aruandluse korrastamiseks.
Infotunnid ja statsionaarse õppe praktikaseminarid.

Praktikamoodulite mahud on erialati erinevad ja need jagunevad: 

  • Ettevõttepraktika on lepingu alusel töö praktikakohas nii statsionaarse kui ka mittestatsionaarse õppe õpilastele. Ettevõttepraktikat koordineerib praktikakorraldaja. 
  • Iseseisev praktika on erialaõpetaja juhendamisel kindlate õpieesmärkidega töö, mida tõestab nõuetekohane aruandlus. Iseseisevat praktikat sooritavad mittestatsionaarse õppe õpilased ja seda koordineerib eriala juhtõpetaja. 
  • Praktikakorraldus. Praktika ettevalmistuseks ja aruandluse korrastamiseks vajalik iseseisev töö, mida toetavad praktika infotunnid, õppematerjalid ja praktikaseminarid.

ETTEVÕTTEPRAKTIKA

Ettevõttepraktikat arvestatakse õppeinfosüsteemis Tahvel kinnitatud praktikapäeviku ja kolmepoolselt allkirjastatud lepingu alusel. Lepingu põhjaga saab tutvuda SIIN.

Õppijal on õigus taotleda ettevõttepraktika arvestamiseks varasemat töökogemust, selleks tuleb esitada Tahvlis nõuetekohane VÕTA taotlus.
Tingimuste täpsustusi saab kooli VÕTA nõustajatelt: õppesekretär Maarja Sõukand ja õppejuht Karin Kask.

Digitaalse praktikapäeviku avab ja lepingu koostab praktikakorraldaja õppija saadetud andmetega. Täpsustusi vajalike andmete kohta saab praktikakorralduse infotundides, Tahvli praktikakorralduse õppematerjalidest ja kooli fuajees olevalt praktikastendilt.

Ettevõttepraktika juhised ÕPPIJALE ja ETTEVÕTTE JUHENDAJALE 

Erialade praktikakavad, millest saab ülevaate praktika mahtudest ja õpisisust:

AIANDUS

FLORISTIKA 

KESKKONNAKAITSE 

MAASTIKUEHITUS 

TEKSTIILKÄSITÖÖ 


Ettevõttepraktika küsimustes nõustab praktikakorraldaja Kaie Mei, 5333 4820,  kaie.mei@aianduskool.ee, ruum 303.
Hea teada! Praktikakorraldaja puhkus 1.07 – 14.08.2024!


 ISESEISEV PRAKTIKA

Alljärgnevalt leiab iseseisva praktika teemad erialade ja tasemete kaupa.
Juhtõpetaja kinnitab õppija teema ja juhendaja valiku esimesel õppeaastal ning toetab õppeprotsessi asjakohastes tundides.

AIANDUS
Nooremaednik, 3.tase
Aednik, 4.tase
Meisteraednik, 5.tase
Iseseisva praktika küsimustes nõustab juhtõpetaja Sigrid Kirotar.

FLORISTIKA
Florist, 4.tase
Iseseisva praktika küsimustes nõustab juhtõpetaja Pille Peterson.

KESKKONNAKAITSE
Keskkonnaspetsialist, 5.tase
Iseseisva praktika küsimustes nõustab juhtõpetaja Aigi Salundi-Galitsin.

MAASTIKUEHITUS
Hea teada! Maastikuehituse iseseisvat praktikat võib asendada täies mahus või osaliselt ka ettevõttepraktikaga.
Siis kohalduvad aruandlusele ettevõttepraktika arvestuse tingimused.
Noorem-maastikuehitaja, 3.tase
Maastikuehitaja, 4.tase
Iseseisva praktika küsimustes nõustab juhtõpetaja Svea Soomets.

TEKSTIILKÄSITÖÖ
Hea teada! Tekstiilkäsitööliste iseseisev praktika on osaliselt asendatud koolipraktikaga, mille eesmärk on luua kooli valitud materjalidega esemeid.
Tekstiilkäsitööline, 4.tase
Tekstiilkäsitööline, 5.tase
Iseseisva ja koolipraktika küsimustes nõustab juhtõpetaja Karin Otsus.


PRAKTIKAKOHAD

Koolil on andmebaas riikliku äriregistri ettevõtetega, kellega on varasemalt praktikalepinguid sõlmitud. Praktikakohaks kvalifitseerumise tingimuseks on juhendaja erialane pädevus (nt 4. taseme kutse) või piisavad töökogemused antud valdkonnas, valmidus õppija juhendamiseks. Kinnituse praktikakoha sobivuseks annab eriala juhtõpetaja.

Ülevaadet praktikakohtadest antakse praktikakorralduse infotundides. Kooli fuajees oleval praktikastendilt avanevad QR-koodi alt nimekirjad praktikakohtadest koos otsust teha aitavate märksõnadega. Vajalik on kooli kontoga sisselogimine.

Täname koostöö eest kõiki ettevõtteid, kes õppija arengule kaasa aitavad!


KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED 

  1. Mille alusel valida sobiv praktikakoht ja mis on selles valikus oluline? 

Praktikakohaks tuleks valida see ettevõte, milles saab kõige paremini kujundada eriala praktikakavas välja toodud pädevusi. Vahel piisab ühest ettevõttest, kuid rikkalikuma kogemuse saab erinevatest praktikakohtadest. Toetame ennastjuhtiva õppija valikuid, kes teab millises kohas ja millise juhendajaga harjutamine kõige paremini laabub. Koolil tuleb veenduda, et juhendaja on motiveeritud ja toetab õppimist, pakub praktikandile erialaseks arenguks vajalikke mitmekülgseid tegevusi. Alati ei õnnestu valitud praktikakohas soovitud erialapädevusi harjutada, seepärast on varakult tehtud läbirääkimised ja tööülesannete kokkulepped olulised ja vajadusel tuleb leida uus praktikakoht.  

  1. Kuidas leida sobiv praktikakoht? 

Vali enda erialale ja praktikakavale vastav ettevõte, võta ühendust ettevõttega ja lepi kokku praktikavõimalused ja -aeg. Teata praktikakoha andmed ja praktikaaeg praktikakorraldajale lepingu tegemiseks. 

Kui jääd valikuid tehes hätta, saab praktikakohtadest ülevaate praktikakorralduse infotundides. Kooli fuajees oleval praktikastendilt avanevad QR-koodi alt nimekirjad praktikakohtadest koos otsust teha aitavate märksõnadega. Sellele andmebaasile ligipääsuks on vajalik kooli kontoga sisselogimine.  

  1. Miks on praktikaleping oluline? 

Ettevõttepraktika leping annab nii praktikakohale kui ka praktikandile tööturul tegutsemiseks vajaliku õigusliku raami. Seega peab leping kehtima ehk olema kolmepoolselt allkirjastatud esimeseks praktikapäevaks. Et saada selgus omavahelisest sobivusest, võib kokkuleppel teha proovitöö, mille käigus kontrollitakse üle praktikandi tööoskused. See peab piirduma lühiajalise tööolukorra matkimisega tööandja juuresolekul.  

Praktikaleping pole vajalik statsionaarse õppevormil Räpina aianduskooli õppeaiapraktika, iseseisva ja koolipraktika läbimisel. Kui soovid praktika ajaks praktikakohaga töötasuga lepingut, siis ka selle lepingu alusel saab praktikat arvestada, VÕTA taotluse alusel. 

  1. Kuidas praktikalepingut saada?  

Lepingu põhjaga saab tutvuda Räpina Aianduskooli praktikakorras. Lepingu koostab õppija saadetud andmete alusel ja suunab allkirjastamisele kooli praktikakorraldaja. Praktikalepingu saamiseks saada vajalikud andmed praktikakorraldaja meiliaadressile (kaie.mei@aianduskool.ee). Soovitud andmed on kirjas praktikakorralduse õppematerjalis. Koos lepingu sõlmimisega avatakse Tahvlis ainepunktide arvestuse aluseks olev praktikapäevik.  

  1. Mida peab õppija tegema praktikalepingu ja praktikapäeviku saamiseks?  

Sisukaks ja kasulikuks praktikakogemuseks tuleb esmalt läbi mõelda enda tugevused ja arengusoov ning sõnastada nende põhjal selge ja osapooltele arusaadav individuaalne praktikakava (see on lepingu lisa 1). Selle põhjal tuleb leida erialast pädevust tõstev praktikakoht. Vestelda praktikakohas määratud juhendajaga ja saada selgus oma tööülesannete sisust, praktikakoha sobivusest. Planeerimise juurde kuulub vajalike lepinguandmete täpsustamine, sest ainult nii saab lepingu ja praktikapäevikuga siduda õiged inimesed ja kohad. Asjakohased juhised leiab praktikakorralduse õppematerjalides.  

  1. Kelle poole pöörduda, kui tekib küsimusi või probleeme? 

Ettevõttes teostatud praktikat aitab sujuvaks koordineerida praktikakorraldaja (peamiselt vormilised küsimused) ja praktikakoha juhendaja (sisulised küsimused).  

Iseseisvale praktikale pakub tuge erialaõpetaja ja juhtõpetaja, kelle kinnitatud juhise järgi tegutsedes arvestatakse suurem osa praktikamoodulist.  

  1. Millised on minu kohustused ettevõttepraktika mooduli arvestamiseks? 

Õppija ülesanded on: 

  • Esitada praktikakorraldajale täpsed andmed lepingu koostamiseks ja praktikapäeviku avamiseks.  
  • Minna praktikale kehtiva ehk kolmepoolselt allkirjastatud lepinguga. 
  • Tegutseda vastavalt praktikakohaga tehtud kokkulepetele. Analüüsida saadud tagasisidet ja õpikogemusi, enda eesmärkide täitumist. Vastuolude tekkimisel arutelda olukorda juhendaja ja praktikakorraldajaga.  
  • Kirjeldada Tahvli praktikapäevikus tööpäevade sisu erialaste terminitega. Praktika lõpus korrastada praktikapäevik ja täita õppija hindamisvorm. 
  • Veenduda praktikaperioodi lõppedes, et juhendaja on täitnud ettevõtte juhendaja hindamisvormi.  
  • Anda praktikakorraldajale teada praktika lõppemisest.  

Täpsustusi saab ettevõttepraktika juhisest õppijale.  

  1. Millised on juhendaja kohustused ettevõttepraktikal? 

Juhendaja ülesandeks on tutvustada töökeskkonda ja praktikakohas kehtivad kokkuleppeid, tööohutuse nõudeid. Nõustada ja juhendada õppijat toetava tagasiside kaudu. Selles tuleb keskenduda nii tugevustele kui ka puudustele, mida saab edaspidises õpingus arvesse võtta. Suuline tagasiside kuulub vahetu protsessi juurde, kirjalik tagasiside Tahvli praktikapäevikus on vajalik praktika kokkuvõtteks ja arvestuse kinnitamiseks. Praktikapäevikule ligipääsuks saadetakse juhendaja e-posti aadressile unikaalne, talle kasutamiseks mõeldud link. Täpsustused saab ettevõttepraktika juhisest juhendajale.  

  1. Milline on praktika tagasiside?  

Tagasiside on suuline ja kirjalik. Juba enne praktikat tasub juhendajaga kokku leppida millele tagasisides keskenduda, et see oleks õppijale väärtuslik ja arendav.  

Suuline tagasiside toimub praktika ajal jooksvalt ja aitab õppijal analüüsida praktikasisukust ja sujuvust. Kirjaliku tagasiside annab praktikajuhendaja praktika lõpus infosüsteemi Tahvel. Juhendaja kirjaliku tagasiside alusel kinnitatakse praktikapäevik ja arvestatakse praktika sooritus. 

  1. Kuidas saan ettevõttepraktika arvestuse? 

Arvestuseks on vajalikud kehtivad ehk kolmepoolsed lepingud ja nende praktikakohtadega seotud praktikapäevikute kinnitamine eriala praktikakavas etteantud mahus. Ülevaadet õpiseisust saab õppeinfosüsteemist Tahvel. 

  1. Kuidas lahendada praktikakohas tekkinud konflikte või probleeme? 

Probleemide põhjuseks on väga tihti üksteisele selgitamata või väljendamata ootused. Kõigepealt peab proovima ise koos praktikajuhendajaga konfliktile lahendust leida. Kui probleemi pole võimalik praktikakohas lahendada, tuleb sellest kirjalikult teada anda praktikakorraldajale. Seejärel lõpetatakse vajadusel leping ja kooskõlastatakse praktikakohaga praktikatundide arvestus. Katkenud praktika jätkamiseks tuleb valida uus praktikakoht. 

  1. Kas praktikaga seotud kulud (nt transpordi, toitlustuse jms osas) on minu enda kanda või pakub kool mingeid toetusi? 

Ettevõttepraktika lepinguga ei kaasne töötasu. Uuri võimalikke hüvitisi ja töötasu võimalusi praktikakohaga läbirääkimiste käigus.  

Kool ei toeta praktikaga seonduvaid kulutusi transpordi ja toitlustuse osas. Praktikaperioodi säilib kooli ühiselamu kasutamise võimalus, vastavad tingimused tuleb ühiselamuga täpsustada enne lepingu andmete esitamist.  

  1. Kuidas saada Räpina Aianduskooli praktikakohaks? 

Meil on hea meel uute koostööpartnerite üle! Kui ettevõte soovib meie õppijaid praktikale, siis andke soovist märku taotlusvormiga, mis asub SIIN. Aadressile praktika@aianduskool.ee saadetud taotlus vaadatakse läbi üldjuhul kahe nädala jooksul peale esitamist. Lisainfot saab praktikakorraldaja käest.  

Kui soovite pakkuda tööd meie õppijatele või lõpetajatele, siis saatke töökuulutus vajaliku sisukirjelduse ja kontaktidega meiliaadressile praktika@aianduskool.ee  

ET