Jaan Kivistik õpetab tšehhe

Martin Křístek: Po stopach vinařů-polarniků: Estonsko

Guru estonských vinohradníků Jaan Kivistik je přesvědčen, že amatérští vinaři z okolí Baltského moře nemohou automaticky přejímat zkušenosti vinařů-profesionálů ze Středomoří. Odlišné je podnebí, využívané odrůdy i vinohradnická praxe. Zatímco v zemích okolo Středozemního moře pěstují lidé révu několik tisíciletí, nejznámějšívinice Pobaltí (Sabile, Lotyšsko) vznikla před pár stovkami let.

Eelnev  lõik pärineb tšehhikeelsest viinamarjakasvatusalasest ajakirjast “Vinařský obzor” (12/2012), mida võiks tõlkida umbes nagu “Veiniringvaade”. Tšehh Martin Křístek’i poolt  kirjapandud informatsiooni taga  on RAKi teenekas õpetaja Jaan Kivistik.

Näidiseks toodud lõik on 3-leheküljelise tõsise teadusartikli sissejuhatus ja lohutab lõunapoolseid lugejaid:  “Eesti viinamarjakasvatajate guru Jaan Kivistik usub, et amatöörveinivalmistajad Läänemere ääres ei saa  automaatselt üle võtta kõiki Vahemere-äärsete veinivalmistamisspetside kogemusi. Erinev kliima on tinginud erinevad viinamarjakasvatusvõtted. Vahemeremaades on mehed viinamarjadest veini teinud mitu aastatuhandet, kuid ka Baltikumis on viinamarjaistandikel juba paarisaja-aastane ajalugu (Sabile, Läti)” .

Edasine jutt on aga juba aastaarvude, sortide, laiuskraadide, temperatuuride, muldade jne päralt.

Allpooltoodud lingilt leiab kuus korra ilmuva ajakirja kaanepildid ning sisukorrad, rohkem tasuta vaatamiseks ei jagata.