12H ettevõte “Mets müügiks!”

12-tunni ettevõte on Junior Achievement Eesti poolt korraldatav aktiivne ning loov koolitus, kus noored õpivad lühiloengute ning praktilise tegevuse käigus põhilisi ettevõtlusteadmisi.

23. oktoobril 2012 mõtlesid 48 Võrumaa KHK, Luua MK ja Räpina AK kutsekoolide noort Luual välja toodet, mis kasutaks metsaressursse ilma neid hävitamata. Räpina Aianduskooli poolt osalesid 2kg kursus, lisaks veel mõned ettevõtlushuvilised õpilased erinevatelt kursustelt.

Päeva jooksul viidi läbi ajurünnak ideede leidmiseks, loodi oma ettevõttele visioon ja missioon, pandi paika turundus- ja finantsplaan ning tehti läbi SWOT-analüüs. Osalejad suunasid lahenduste leidmisel eksperdid ning juhendasid JA vilistlastest rühmajuhid.
Noorte poolt väljatöötatud ideid ja äriplaane hindas žürii, kuhu kuulusid Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse ettevõtluskonsultant Ailer Mõtsar, Swedbanki Jõgeva kontorite juhataja Deivy Kivisalu ning Luua Metsanduskooli metsaülem Peep Arold.

Parimaks ning kõige rohkem püstitatud teemat järginud ideeks tunnistas žürii rühma Baltic Birch Juice mõtte hakata tootma ja turustama kasemahla. Kasemahl on puhas ja hea maitsega, lisaks on tal mitmeid tervislikke omadusi, kuid hetkel on tema kättesaadavus väike. Kasemahla plaanisid noored turustada peamiselt külmutatud kujul, mis tagaks tema säilivuse. Sihtturuks oleks nii Eestis kui ka välisriigid, kus saaks küsida unikaalsuse eest kõrgemat hinda. Žürii pidas kasemahla tootmist väga perspektiivikaks, kuid soovitas noortel rohkem läbi mõelda ka transportimisel ning säilitamisel tekkida võivad riskid.  Sellesse “ettevõttesse” kuulusid Räpinast Kristiina Kari (2kg), Marilin Tinno (2kg) ja Anna-Liisa Koger (2ap)

Ideega kasutada senisest enam ära Eestimaa metsamarju, tuli välja rühm Ökomaius. Nemad plaanisid korjata ning kokku osta metsamarju, seejärel need kuivatada ning meega röstida. Tulemuseks oleksid mõnusad ja tervislikud maiused, mis sobilikud igale vanusgrupile, kuid eelkõige mõeldud ikka neile, kes pooldavad ökotooteid ning tervislikke eluviise. Sihtturuna nähti Eesti kõrval ka teisi riike, näiteks Taanit ning sealseid ökohotelle. Žürii pidas ideed suurepäraselt rakendatavaks ühe inimese või perefirmana.

Hoopis sotsiaalsema ideega tuli välja rühm nimega Loodus kõigile, kelle missiooniks oli ehitada täiustatud matkarajad erivajadustega inimestele. Eesmärgiks tuua loodus lähemale kõigile ning pakkuda looduse nautimise võimalusi ka neile, kellele see praegu on raskendatud. Lisaks matkaradade kohandamisele ratastoolide jaoks, pakuksid noored ka lisateenuseid, nagu giiditeenus, erinevad mängud ja tegevused, võimalused tajuda loodust erinevate meeltega. Rajatised valmiksid EASi, KIKi ja sponsorite toel. Tulevikueesmärk – katta selliste matkaradadega kogu Eesti. Kuna Eestis on suurepärased võimalused looduse nautimiseks, kuid kõnealust sihtgruppi suhteliselt vähe, siis plaanitakse kindlasti tulevikus müüa teenust välismaalastele.

Rühm Metsmesilane soovis pakkuda klientidele tervislikku ja naturaalselt toodetud erinevate maitsetega mett. Mesilastarud paigutataks metsa servale, kus sobivad taimed, näiteks kanarbik, kasvavad. Hiljem kavatsetakse hakata tootma ka teiste taimede mett, kas kasutades ära metsas kasvavaid taimi (mustikas, pohl) või rajades istutusalasid (meliss). Žürii pidas ideed heaks perefirma jaoks. 

Paksu metsa vahel mõnusa autosõidu kaugusel pealinnast võiks asuda ka üks mõnus Metsarestoran, mis pakuks ülimaitsvat toitu lummavas looduskeskkonnas. Sellise mõttega tuli välja rühm Metsarestoran. Söögi valmistamisel kasutataks palju looduslikku toorainet ning kohalike mahetalunike toodangut.  Lisaks eksootilistele söökidele, nagu ilvesepraad, saaksid külastajad näha toidutegemise ahelat, õppida ise metsasaadustest toite valmistama ning veeta mõnusalt lähikonnas aega kas matkates või giidiga loodust uurides. Žürii arvates peaks rühm laiendama oma lisateenuste valikut veelgi.

12-tunni ettevõte Luual toimus JA projekti „Ettevõtlikuks ja loovaks õpilasfirmas“ raames, mida rahastab Euroopa Sotsiaalfond. Projekt on suunatud kutseõppeasutuste noorte ettevõtlikkuse kasvatamisele. Sama projekti käigus on eelmisel aastal toimunud neli analoogset ettevõtluslaagrit ja sel aastal üks, ees ootab veel kaks. Kokku osalevad 12-tunni ettevõtte koolitustel kümne kutseõppeasutuse ligi 400 õppurit. 12-tunni ettevõtte läbinud noored võiksid oma ettevõtlusteadmisi edasi lihvida ning uusi kogemusi saada õpilasfirmat tehes.

Junior Achievement Eesti on 1992. aastal asutatud Eesti juhtiv ettevõtlusõpet edendav organisatsioon, kelle tegevusvaldkondade hulka kuuluvad õppeprogrammide väljatöötamine, tutvustamine ja läbiviimine, õppematerjali väljaandmine ning õpetajaskonna koolitamine. JA programmide järgi õpib majandust ja ettevõtlust algklassidest gümnaasiumini 13000 õpilast üle Eesti.